|
32431 Poplar Grove Ln
Spring, TX 77386
|
|
For Sale
$464,041
11
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,124
Built
Sqft./Builder
6,889
Lot
Sqft./Other
|
| Experience elevated living in The Meadows at Imperial Oaks, where thoughtful design meets everyday comfort. This home features 3 spacious bedrooms, 2.5 baths, a private study, and a versatile kids retreat offering the perfect space for work, play, or relaxation. The gourmet kitchen is the centerpiece of the home with upgraded built-in appliances, modern finishes, and an open-concept layout that makes entertaining effortless. Step outside to a Texas-sized covered patio designed for year-round enjoyment, whether hosting guests, grilling out, or unwinding after a long day. Surrounded by sought-after community amenities and filled with stylish upgrades throughout, this home is one you won’t want to miss! |
|
| MLS# | 44593697 |
| List Price | $464,041 ($218/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 32431 Poplar Grove Ln |
| City | Spring |
| State | TX |
| Zip Code | 77386 |
| County | Montgomery County |
| Subdivision | The Meadows of Imperial Oaks |
| Legal Description | 17.1.24 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached/Detached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 2,124 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Lot Size | 6,889 Sqft/Other |
| Maintenance Fee | $750 / Annually |
| Market Area | Spring Northeast |
| Master Planned Community | Imperial Oaks |
| Primary Bedroom | 15'6"x13'4", 1st |
| Bedroom | 12'8"x10'6", 1st |
| Bedroom | 11'2"x10'4", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Freestanding Range, Gas Cooktop |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
| Countertop | Omega Stone - Blanco |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Vanity Area |
| Interior | Alarm System - Owned, Fire/Smoke Alarm |
| Energy Feature | Attic Vents, Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, High-Efficiency HVAC, Insulated/Low-E windows, Insulation - Batt, Insulation - Spray-Foam, Other Energy Features, Radiant Attic Barrier |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down, En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pantry |
| Room Description | Home Office/Study, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water, Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | Northeast |
| Market Area Name | Spring Northeast |
| Home For Sales | 913 |
| Average List Price | $578,997 |
| Average Bedrooms | 3.75 |
| Average Baths | 2.67 |
| Average Sqft | 2,937 |
| Average Price/Sqft | $190.18 |
| Home For Lease | 271 |
| Average Lease | $3,204 |
| Average Lease/Sqft | $2.41 |