|
2501 Gulf Fwy 8A
Dickinson, TX 77539
|
|
For Sale
$60,000
4
Day(s) on Market
1 Bedrooms
1 Full Bath(s)
Townhouse/Condo - Condominium
639
Built
Sqft./Appraisal District
639
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| updated 1-bedroom, 1-bath condo in a prime location near a Medical Center, shopping, dining, and major commuter routes! Perfect for investors, first-time buyers, or anyone seeking low-maintenance living. This move-in ready unit is tucked away in a small, quiet community overlooking the sparkling pool, generous living space, and oversized primary bedroom. Enjoy your private balcony with additional storage plus covered parking for added convenience. Community amenities include a swimming pool, tennis court, and low HOA fees. Excellent opportunity for rental income or affordable living in a highly desirable area |
|
| MLS# | 38711544 |
| List Price | $60,000 ($94/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 2501 Gulf Fwy 8A |
| Unit No. | 8A |
| City | Dickinson |
| State | TX |
| Zip Code | 77539 |
| County | Galveston County |
| Subdivision | Ponderosa Forest-Condo (View subdivision price trend) |
| Legal Description | ABST 19 PERRY & AUSTIN PONDEROSA FOREST CONDO PHASE 1 BLDG A |
| Property Type | Townhouse/Condo - Condominium |
| Bedroom | 1 Bedroom(s) |
| Bath | 1 Full Bath(s) |
| Stories | 1 |
| Building Size | 639 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Other Style |
| Year Built | 1980 /Appraisal District |
| Lot Size | 639 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $427 / Monthly |
| Key Map© | 188B |
| Market Area | League City |
| Primary Bedroom | 10x12, 1st |
| Fireplace | 1/Wood Burning Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | No |
| Range | Electric Cooktop |
| Oven | Electric Oven |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Pets Allowed | W/ Restrictions |
| Appliances | Dryer Included, Stacked, Washer Included |
| Ice Maker | No |
| Exterior Type | Brick |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Parking | Assigned Parking |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Unit Location | Overlooking Pool, Overlooking Tennis |
| Subdivision Name | Ponderosa Forest-Condo |
| County | Galveston |
| Zip Code | 77539 |
| Average Baths | 9.00 |
| Median Sqft. | 800 |
| Median Lot SqFt. | 800 |
| Median Year Built | 1980 |
| Median Appraised Value | $95,370 |
| Neighborhood Value Range | $76 - $105 K |
| Median Price / Sqft. | $86.71 |