|
2732 Rogliano Ln
League City, TX 77573
|
|
|
For Sale
$479,000
1
Day(s) on Market
5 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,884
Built
Sqft./Appraisal District
7,251
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Beautifully remodeled 5-bedroom, 3-bath home in the highly desirable Tuscan Lakes subdivision featuring two bedrooms downstairs and thoughtfully curated upgrades completed by the original owners. The stunning kitchen showcases Venetian White quartz countertops, custom wood cabinetry and vent hood, new GE & KitchenAid appliances, designer backsplash, pendant lighting, and crown molding. Wide plank wood laminate flooring flows seamlessly throughout the first floor with modern farmhouse baseboards. The spa-inspired primary bath offers a freestanding soaking tub, oversized tiled walk-in shower, white oak double vanity, and updated lighting. Additional upgrades include stained wood shutters, natural wood stair treads, cedar gables, fresh carpet and interior paint, updated plumbing/electrical fixtures, all new toilets, and a tankless water heater installed July 2024. High ceilings, covered patio, oversized garage, and wired for sound. Move-in ready! |
|
| MLS# | 3184282 |
| List Price | $479,000 ($166/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 2732 Rogliano Ln |
| City | League City |
| State | TX |
| Zip Code | 77573 |
| County | Galveston County |
| Subdivision | Tuscan Lakes Sec Sf 55-1 Se & 60 (View subdivision price trend) |
| Legal Description | TUSCAN LAKES SEC SF 55-1 SE & 60-1 SE (2016) ABST 19, BLOCK |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 5 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 2,884 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Contemporary/Modern |
| Year Built | 2015 /Appraisal |
| Lot Size | 7,251 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $764 / Annually |
| Key Map© | 143B |
| Market Area | League City |
| Master Planned Community | Tuscan Lakes |
| Living | 20.5" x 24.10", 1st |
| Game Room | 22'10" x 18'8", 2nd |
| Kitchen | 23.8" x 10.1", 1st |
| Primary Bedroom | 17.10" x 15.1", 1st |
| Bedroom | 13.6" x 11.8", 1st |
| Bedroom | 15'6" x 11'2", , 2nd |
| Bedroom | 15'6" x 10'8", 2nd |
| Bedroom | 15'4" x 11'8", , 2nd |
| Utility Room Desc | 8'11" x 9'4", 1st |
| Primary Bath | 9'6" x 11'4", 1st |
| Bath | 8'1" x 4'11", 1st |
| Bath | 5'2" x 11'4", , 2nd |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | No |
| Range | Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas, Zoned |
| Cooling | Central Electric, Zoned |
| Floors | Carpet, Laminate, Tile |
| Bathroom Description | Full Secondary Bathroom Down, Primary Bath: Jetted Tub, Primary Bath: Shower Only |
| Interior | Wired for Sound |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Insulation - Blown Fiberglass |
| Bedroom Description | 2 Bedrooms Down, 3 Bedrooms Up |
| Kitchen Description | Kitchen open to Family Room |
| Room Description | 1 Living Area, Entry, Family Room |
| Exterior | Back Yard, Covered Patio/Deck, Fully Fenced, Patio/Deck |
| Exterior Type | Cement Board, Stone |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Cleared |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water, Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | North, West |
| Subdivision Name | Tuscan Lakes |
| County | Galveston |
| Zip Code | 77573 |
| Single Family Properties | 1,369 |
| Average Bedrooms | 3.40 |
| Average Baths | 2.97 |
| Median Sqft. | 2,806 |
| Median Lot SqFt. | 7,785 |
| Median Year Built | 2011 |
| Median Appraised Value | $433,843 |
| Neighborhood Value Range | $331 - $624 K |
| Median Price / Sqft. | $159.48 |