|
24722 Harrow Meadow Dr
Katy, TX 77493
|
|
For Sale
$450,000
160
Day(s) on Market
4 Bedrooms
3 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,640
Built
Sqft./Appraisal
5,222
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| This Stunning 4/3.5/2 Elyson beauty pairs striking architecture w/light-filled, soaring spaces in a layout made for living & entertaining in style. A dramatic rotunda ceiling sweeps into open gathering areas, blending modern elegance w/effortless comfort. You’ll love the private Downstairs Home Office, Open Dining for elegant entertaining, Spectacular family room w/dramatic two story ceiling & Plantation Shutters, plus picture-perfect views of the covered patio & yard, Gourmet island kitchen w/bar seating offers quartz counters, designer tile backsplash, Bronze Fixtures & Finishes, Spacious Owners retreat a Spa like bath w/soaking tub, walk-in shower, dual vanities & walk in closet, Upstairs you’ll find the gameroom + 3 guest rooms & 2 full baths, plus much more! Just minutes from 99, Elyson is located in the heart of Katy with Resort-style amenities include sparkling pool, splash pad, fitness center, game room, event lawn, tennis courts, parks & trails. Zoned to Katy ISD Schools! |
|
| MLS# | 78281722 |
| List Price | $450,000 ($170/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 24722 Harrow Meadow Dr |
| City | Katy |
| State | TX |
| Zip Code | 77493 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Elyson (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 1 BLK 1 ELYSON SEC 46 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 - 5 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 2,640 Sqft/Appraisal |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2025 /Appraisal District |
| Lot Size | 5,222 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $1,384 / Annually |
| Market Area | Katy - Old Towne |
| Master Planned Community | Elyson |
| Game Room | 11'6"x13, 2nd |
| Dining | 9'9"x9'9", 1st |
| Kitchen | 1st |
| Primary Bedroom | 15x14, 1st |
| Bedroom | 11'4"x10, 2nd |
| Bedroom | 10'6"x11, 2nd |
| Bedroom | 13x11, 2nd |
| Home Office/Study | 10'x12'6", 1st |
| Utility Room Desc | 1st |
| Family Room | 15'6"x15'4", 1st |
| Primary Bath | 1st |
| Bath | 2nd |
| Bath | 2nd |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Cooktop, Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Countertop | Quartz |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo, Vanity Area |
| Interior | Alarm System - Owned, Fire/Smoke Alarm, Formal Entry/Foyer, High Ceiling, Prewired for Alarm System, Window Coverings |
| Energy Feature | Attic Vents, Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, High-Efficiency HVAC, Insulated/Low-E windows, Insulation - Batt, Insulation - Blown Fiberglass, Radiant Attic Barrier |
| Bedroom Description | Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room |
| Room Description | Entry, Family Room, Formal Dining, Gameroom Up, Home Office/Study, Kitchen/Dining Combo, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck, Exterior Gas Connection, Patio/Deck, Porch, Private Driveway, Sprinkler System |
| Exterior Type | Brick, Cement Board, Stone |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Subdivision Name | Elyson |
| County | Harris |
| Zip Code | 77449,77493,77493 |
| Single Family Properties | 3,216 |
| Average Bedrooms | 3.93 |
| Average Baths | 3.46 |
| Median Sqft. | 2,732 |
| Median Lot SqFt. | 7,423 |
| Median Year Built | 2021 |
| Median Appraised Value | $441,900 |
| Neighborhood Value Range | $324 - $617 K |
| Median Price / Sqft. | $180.91 |