|
2310 Ironwood Pass Dr
Missouri City, TX 77459
|
|
For Sale
$489,900
75
Day(s) on Market
5 Bedrooms
4 Full Bath(s)
Single-Family
3,372
Built
Sqft./Appraisal District
8,639
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| This 5-bed, 4-bath move-in ready home in Sienna isn’t just beautiful—it’s smartly upgraded. Built in 2020, it features a multi-generational layout with 2 bedrooms downstairs, soaring 18’ ceilings, and an open-concept design perfect for everyday living and entertaining. The kitchen delivers with granite counters, stainless appliances, gas cooktop, and a huge island. Upstairs? You’ve got 3 additional bedrooms, a media room (wired for surround sound), gameroom, bonus room, and even a balcony. But here’s where it really stands out: Whole-house generator, Spray foam attic insulation (energy efficiency!), Whole-home air filter. That’s comfort, savings, and peace of mind all in one. Add in a covered 2-story patio, extended garage, top schools, and resort-style community living—and you’ve got a home that truly checks every box. |
|
| MLS# | 6597167 |
| List Price | $489,900 ($145/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 2310 Ironwood Pass Dr |
| City | Missouri City |
| State | TX |
| Zip Code | 77459 |
| County | Fort Bend County |
| Subdivision | Sienna Plantation Sec 15A (View subdivision price trend) |
| Legal Description | SIENNA PLANTATION SEC 15A, BLOCK 1, LOT 19 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 5 - 6 Bedroom(s) |
| Bath | 4 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 3,372 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2020 /Appraisal District |
| Lot Size | 8,639 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $1,543 / Annually |
| Market Area | Sienna Area |
| Master Planned Community | Sienna |
| Living | 18x19, 1st |
| Game Room | 15x17, 2nd |
| Dining | 13x11, 1st |
| Kitchen | 10x15, 1st |
| Breakfast | 10x11, 1st |
| Primary Bedroom | 17x13, 1st |
| Bedroom | 11x11, 1st |
| Bedroom | 11x16, 2nd |
| Bedroom | 13x11, 2nd |
| Bedroom | 13x10, 2nd |
| Extra Room | 12x12, 2nd |
| Utility Room Desc | 8x6, 1st |
| Media Room | 16x13, 2nd |
| Primary Bath | 13x10, 1st |
| Bath | 7x5, 1st |
| Bath | 5x8, 2nd |
| Bath | 7x8, 2nd |
| Fireplace | 1/Gaslog Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Cooktop |
| Oven | Electric Oven, Single Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Countertop | Granite |
| Bathroom Description | Full Secondary Bathroom Down, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Fire/Smoke Alarm, Formal Entry/Foyer, High Ceiling, Window Coverings, Wired for Sound |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Generator, HVAC>13 SEER, Insulated/Low-E windows, Insulation - Spray-Foam |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | 2 Bedrooms Down, En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Split Plan, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pantry, Walk-in Pantry |
| Room Description | 1 Living Area, Formal Dining, Gameroom Up, Kitchen/Dining Combo, Living Area - 1st Floor, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Balcony, Covered Patio/Deck, Patio/Deck, Subdivision Tennis Court |
| Exterior Type | Brick |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | In Golf Course Community, Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | West |
| Subdivision Name | Sienna |
| County | Fortbend |
| Zip Code | 77459 |
| Single Family Properties | 3,628 |
| Average Bedrooms | 4.02 |
| Average Baths | 3.26 |
| Median Sqft. | 2,862 |
| Median Lot SqFt. | 7,929 |
| Median Year Built | 2021 |
| Median Appraised Value | $482,262 |
| Neighborhood Value Range | $307 - $718 K |
| Median Price / Sqft. | $181.64 |