|
1522 Munger St
Houston, TX 77023
|
|
For Sale
$350,000
54
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,728
Built
Sqft./Appraisal
6,250
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Stunning fully renovated bungalow in the heart of Houston! This beautifully updated 3-bd, 2-bth home offers 1,728 SF of thoughtfully designed living space with no detail overlooked. From the moment you arrive, the classic brick exterior & manicured lawn set the tone for what awaits inside. The bright, open living room features gorgeous luxury vinyl plank floors & abundant natural light. The show-stopping chef's kitchen is a true masterpiece, boasting custom gray shaker cabinetry, quartz waterfall island with undermount sink, stainless steel appliances, professional range, built-in wine cooler & a pot-filler faucet. The separate formal dining room flows seamlessly for easy entertaining. The spacious primary suite offers a serene retreat with a spa-inspired en-suite bath featuring dual vanities, marble countertops & a frameless glass walk-in shower, plus an oversized walk-in closet w/ custom shelving. |
|
| MLS# | 17535800 |
| List Price | $350,000 ($203/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 1522 Munger St |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77023 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Broadmoor (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 6 BLK 13 BROADMOOR |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,728 Sqft/Appraisal |
| Architecture Style | Craftsman |
| Year Built | 1935 /Appraisal District |
| Lot Size | 6,250 Sqft/Appraisal District |
| Key Map© | 494X |
| Market Area | East End Revitalized |
| Living | 14'3" x 13'4", 1st |
| Dining | 13'3" x 10'1", 1st |
| Kitchen | 13'3" x 13'4", 1st |
| Primary Bedroom | 16'3" x 13'3", 1st |
| Bedroom | 11'2" x 13'3", 1st |
| Bedroom | 11'5" x 13'4", 1st |
| Utility Room Desc | 5'5" x 8'10", 1st |
| Primary Bath | 9'9" x 4'10", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Range | Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Laminate, Tile |
| Bathroom Description | Full Secondary Bathroom Down, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Shower Only, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo, Vanity Area |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down, En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Pantry, Soft Closing Cabinets, Soft Closing Drawers |
| Room Description | Formal Dining, Formal Living, Living Area - 1st Floor, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Patio/Deck, Porch |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Pier & Beam |
| Subdivision Name | Broadmoor |
| County | Harris |
| Zip Code | 77023 |
| Single Family Properties | 352 |
| Average Bedrooms | 3.12 |
| Average Baths | 1.88 |
| Median Sqft. | 1,367 |
| Median Lot SqFt. | 6,250 |
| Median Year Built | 1935 |
| Median Appraised Value | $242,904 |
| Neighborhood Value Range | $202 - $412 K |
| Median Price / Sqft. | $197.12 |