|
24742 Zinnia Blossom Dr
Montgomery, TX 77316
|
|
For Sale
$352,900
1
Day(s) on Market
4 Bedrooms
3 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
3,075
Built
Sqft./Builder
9,297
Lot
Sqft./Other
|
| With over 3,000 square feet, the Sinclair boasts abundant space for private living and entertaining. This plan welcomes you with a charming columned front porch, leading you into a welcoming foyer. Directly off the foyer, a secluded study boasts a walk-in closet. Beyond the foyer, you'll love an open-concept living area that features an inviting kitchen—boasting a center island and corner pantry—an elegant dining area and a spacious great room. Anchoring the home, a convenient downstairs primary suite features its own attached bath and an expansive walk-in closet. Additional main-floor highlights include a valet entry off the 2-bay garage and a patio off the dining area. On the second floor, three secondary bedrooms—each with a walk-in closet—surround a versatile loft space. Home complete 7/31/26. |
|
| MLS# | 35774635 |
| List Price | $352,900 ($115/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 24742 Zinnia Blossom Dr |
| City | Montgomery |
| State | TX |
| Zip Code | 77316 |
| County | Montgomery County |
| Subdivision | Magnolia Springs (View subdivision price trend) |
| Legal Description | Lot 2, Block 2, Section 5B |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 3,075 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Lot Size | 9,297 Sqft/Other |
| Maintenance Fee | $550 / Annually |
| Market Area | Conroe Southwest |
| Game Room | 15' 8.5"x29'4.5, 2nd |
| Primary Bedroom | 12' 10" x 14' 8, 1st |
| Bedroom | 12'-10x12'-11.5, 2nd |
| Bedroom | 12'-10" x 13', 2nd |
| Bedroom | 13'-10.5"x13'10, 2nd |
| Home Office/Study | 12' 10" x 12' 9, 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Microwave | Yes |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Gas Dryer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
| Countertop | Quartz |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Shower Only, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, Energy Star/CFL/LED Lights, Energy Star/Reflective Roof, High-Efficiency HVAC, Insulated/Low-E windows, Insulation - Batt, Insulation - Blown Fiberglass, North/South Exposure, Radiant Attic Barrier, Tankless/On-Demand H2O Heater |
| Bedroom Description | 3 Bedrooms Up, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pantry |
| Room Description | Family Room, Gameroom Up, Home Office/Study, Loft, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Patio/Deck, Porch |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Subdivision Name | Magnolia Springs |
| County | Montgomery |
| Zip Code | 77316 |
| Single Family Properties | 353 |
| Average Baths | 2.33 |
| Median Sqft. | 1,708 |
| Median Lot SqFt. | 5,604 |
| Median Year Built | 2023 |
| Median Appraised Value | $254,438 |
| Neighborhood Value Range | $217 - $336 K |
| Median Price / Sqft. | $136.90 |